Hareketlen Hareketforum
Hareketlen Hareketforum
Haydı Sen de Üye Ol!
Veya giriş yap!

Join the forum, it's quick and easy

Hareketlen Hareketforum
Hareketlen Hareketforum
Haydı Sen de Üye Ol!
Veya giriş yap!
Hareketlen Hareketforum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yapımcılar Zorda!

Yapımcılar Zorda! Empty Yapımcılar Zorda!

Mesaj tarafından Unnamed* Salı Tem. 17, 2012 8:19 pm

Yapımcılar bankaların en iyi müşterisi oldu!

Dün sabah televizyon dünyasının önemli bir yapımcısını ofisinde ziyaret ettim.

Her dönem kanallarda birkaç dizisi yayınlanıyor.
Emek verdiği yapımlar büyük beğeniyle izleniyor.
Tabiri caizse, bir dokundum bin 'ah' işittim.
Reyting ölçümleri olmamasının sektörü olumsuz etkilediği biliniyordu.
Ancak son durumlar hiç de iç açıcı değil.
Yapımcı dostum, televizyon kanallarının haftalardır ödeme yapmadığını söyledi:
"Normalde bölüm çekilir, yayınlanır ve ödeme alınır. Ancak bu kural şu anda bizim sektör için geçerli değil. Tam 7 haftadır hiçbir ödeme almadık. Ancak oyunculara ve teknik ekibe ödemelerimizi aksatmadan yapıyoruz. Bu arada tüm prodüksiyon giderlerini de karşılıyoruz ki yeni bölümler çekilebilsin. Neredeyse bütün sektör banka kredileriyle ayakta duruyor. Yapımcılar şu anda bankaların en iyi müşterisi durumunda."
"Peki kanalların durumu nasıl" diye sordum.
İçtenlikle cevap verdi:

Asıl reyting ölçümü sonbaharda başlıyor

"Onların durumu da iyi değil... Reklam gelirleri çok azaldı. Reytingler ölçülemediği için reklamverenler bütçelerini çok kıstılar. Bu da kanalları oldukça zor duruma soktu. Kanallar para kazanamayınca, haliyle ödemelerini de aksatıyorlar."
Yapımcı dostum, televizyon kanallarını suçlamaktan kaçınıyordu...
"Neyse ki mayısta reyting ölçümleri başlayacak" diyerek havayı yumuşatmak istedim...
"İnşallah" dedi ve devam etti:
"Şimdilik 1200 denekle başlayacak, sadece büyük şehirlerde reyting ölçümü yapılacak, sonbahardan sonra ise denek sayısı 3 bin kişiyi geçecek ve tüm Türkiye'de ölçüm gerçekleşecek. Son derece ciddi bir altyapı kurulduğunu duyuyoruz. O iş son derece zor ve önemli bir yatırım gerektiriyor. Reyting ölçümlerinin yeniden başlayacak olması sektörü rahatlatacaktır. Banka kredileriyle ayakta duran dizi sektörü normale dönecektir. "
Evet, herkesin kabul edeceği ölçümlerin tekrar başlayacak olması televizyon sektörüne eski dinamizmini kazandıracaktır.
Allah hiçbir yapımı reytingsiz bırakmasın!

Bilal Özcan
Unnamed*
Unnamed*